ТСН: В Умані відкрито унікальний для України аграрний ліцей

ТСН: В Умані відкрито унікальний для України аграрний ліцей


Читати новину на сайті “ТСН”

Засновники брали за приклад фінський та естонський досвіди.

В Умані Черкаської області відкрито унікальну для України аграрну школу.

Як йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень, у приміщенні діти вчаться у прозорих класах, слухачам дозволено розмовляти, скасовано дзвінки, щоденники і шкільна форма. Заклад відкрито без фінансів батьків.

Ініціатором виступив мільйонер і агропідприємець Андрій Дикун. Після завершення навчання у скандинавських країнах чоловік збудував власний надуспішний аграрний бізнес. Єдина проблема, яку він має, – де взяти таких самих сильних і високоосвічених людей для роботи.

«Ми – агробізнес – номер один в Україні. 15% ВВП країни. Ми зрозуміли, що талановиті діти не хочуть в агросектор, вони себе навіть там не бачать. Тобто агросектор стає більш інтелектуальним, це не той агросектор навіть який був 10 років тому. Потрібні дуже розумні люди, щоб всім цим управляти», – вважає Дикун.

Спочатку ідея чоловіка полягала у створенні аграрного вишу, але потім стало зрозуміло, що так одразу не вийде. «Де взяти абітурієнта в аграрному виші, який знає англійську досконало, який вміє комунікувати, здатний до командної роботи? Зазвичай такі абітурієнти обирають університет Шевченка, КПІ та найкращі вузи України. А аграрний сектор для них не є перспективою розвитку», – повідомила директор українського агарного університету Олена Ярошинська.

Олена Ярошинська – науковець, працювала проректором у педагогічному виші, звільнилася з роботи, і вони разом із кількома колегами та Андрієм почали шукати шлях до найкращої школи.

Вони набирались іноземного досвіду, їздили до найкращих українських шкіл і навіть до Естонії. Після цього вони отримали ліцензію і створили власну освітню модель, яка стала не гіршою – український аграрний ліцей. Навесні один із поверхів Аграрної ради обладнали для занять й оголосили конкурс для вступу в 10-и клас. І тут раптом – інші школи Умані влаштували новому ліцею обструкцію.

«Усі директори шкіл розповідали дітям, що ми – якась бурса, де дітям нічого не дадуть. Казали, вибачте, за грубу форму – навчати крутити хвости коровам», – сказала Ярошинська.

Дітей, які все ж наважилися подати до ліцею документи – втримували всіма способами.

Аграрний ліцей запрацював із 1 вересня. Формально тут існує два класи, але для ефективності педагоги поділили їх на чотири групи по 11-12 ліцеїстів, які називають екіпажі. Саме в таких екіпажах і відбуваються уроки. На кожному без винятку уроці є групова робота. Комп’ютери, планшети, пошукові системи – дозволено. Слухачів навчають самим здобувати знання, не зазубрювати. Заохочується власна думка та самопрезентація.

«Те, що треба було одноразово внести в приміщення, це 12 мільйонів, а тепер щороку навчання однієї дитини буде коштувати 2 тисячі доларів», – розповів Дикун.

Для нього – це щось на зразок соціальної відповідальності. Свій внесок у майбутнє, у суспільство. Він не бере ні копійки з бюджету, і не зобов’язує дітей іти працювати саме в аграрну газлузь. Найцікавіше, що собівартісь навчання в цій напівкосмічній школі – нижча ніж подекуди в Україні в державних школах. Наразі є понад 12 заявок на відкриття аналогічних ліцеїв по всій Україні. Андрій Дикун думає про мережу. Від ідеї про університет підприємець не відмовився. Новий виш європейського зразка в планах відкрито уже 2020-го року.

Галина Сергєєва